Tatuaże z każdym rokiem stają się coraz bardziej powszechne wśród ludzi w różnym wieku. Kiedyś tatuaże nie były akceptowane przez społeczeństwo, teraz są podziwianymi działami sztuki na naszym ciele. Wiele tatuaży, które robią sobie kobiety ma dla nich duże znaczenie. Wiele z nich symbolizuje ważne wydarzenia, przypomina piękne chwile lub dodaje odwagi w trudnych momentach. Czasami nowy tatuaż może być formą terapii, zapomnienia i nowego początku. 

Kobiety coraz chętniej zdobią swoje ciało oryginalnymi i wyjątkowymi tatuażami. Tatuatorki i tatuażyści stają się prawdziwymi artystami, którzy potrafią za pomocą igły stworzyć na ciele prawdziwe arcydzieła. Wiele tatuaży jest subtelnych, wykonanych za pomocą delikatnych linii. Jakie wzory i motywy najczęściej są przez nie wybierane? Czy kobiety wolą małe, minimalistyczne tatuaże, czy może wręcz przeciwnie? 

Kiedy zrobić sobie pierwszy tatuaż?  

Nie ma idealnego wieku na zrobienie pierwszego tatuażu. Każdy wiek jest dobry, aby rozpocząć swoją przygodę z tą formą ozdabiania ciała. Wiele osób swój pierwszy tatuaż robi  na swoje 18-naste urodziny, jako forma podkreślenia wejścia w dorosłość. Jednak jak podkreślają tatuatorzy, nie brakuje kobiet i mężczyzn, którzy na swoją pierwszą “dziarę” przychodzą w dojrzałym wieku. Tatuaż przestał stygmatyzować, a stał się ciekawym sposobem na wyrażenie swojej osobowości, poglądów oraz upodobań. Tatuaż wygląda atrakcyjnie nie tylko na młodym i wysportowanym ciele, stanowi też piękną ozdobę na osobach w starszym wieku i z różnym bagażem doświadczeń. Najczęściej jednak klientami salonów tatuażu są osoby między 25. a 45. rokiem życia. 

Tatuaż jako remedium i sposób terapii 

Tatuażyści wiedzą, że wiele osób przychodzi do ich studia, aby wykonać tatuaż, który ma pomóc im poradzić sobie z trudnym momentem w życiu lub rozpocząć nowy rozdział. Specjaliści od zdobienia ciała, wykonując tatuaż, słyszą niesamowite historie, które stają się motywem do pokrycia skrawka ciała tuszem. Duże znaczenie ma fakt, że tatuaż robiony jej zazwyczaj na zawsze, więc jest to z reguły przemyślany i świadomy krok. Dzięki czemu można uwiecznić na ciele ważne wydarzenie, daty, ludzi, którzy są dla nas ważni, a nawet ukochane zwierzęta. Kobiety często tatuują sobie wzory, które mają im przypominać o ich sile i niesamowitej odwadze. 

Jakie motywy najczęściej wybierają kobiety? 

Kobiety często tatuują sobie motywy związane z wolnością, nadzieją oraz mocą i odwagą. Są to często wzory przedstawiające jaskółki, motyle, skrzydła, piórka oraz strzały skierowane do góry. Mimo tego, że motywy i wzory tatuaży się powtarzają, każdy tatuator ma swój indywidualny styl, dlatego efekt końcowy zawsze jest wyjątkowy i oryginalny. Dla kobiet często ważniejsze od samego obrazka, jaki wybierają, jest jego znaczenie. Dzięki temu kobieta zawsze, kiedy na niego spojrzy, może przypomnieć sobie o swojej sile, o lepszej przyszłości, jaka ją czeka oraz o tym, jak wiele w życiu doświadczyła. Sama decyzja o tatuażu jest często aktem odwagi, który ma pokazać kobiecie, że może czerpać siłę ze swojego wnętrza i to dla siebie powinna być bohaterką. 

Jakie miejsce na ciele jest najlepsze na tatuaż? 

Najczęściej decydujemy się na tatuaż na ramieniu lub przedramieniu. Jest to dobre miejsce, bo tatuaż można pięknie eksponować zwłaszcza w letnie dni. A kiedy potrzebujemy zakryć wytatuowany obszar ciała, wystarczy włożyć koszulkę z długim rękawem. Innymi popularnymi miejscami, gdzie zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają swoje tatuaże, są plecy, uda, nadgarstki oraz żebra. Warto przy wyborze wzoru i miejsca tatuażu posłuchać sugestii tatuatora, który podpowie, na którym obszarze ciała dany tatuaż będzie wyglądać najkorzystniej.

Zdjęcie główne: Annie Spratt/unsplash.com

Czytaj więcej

Biżuteryjne zdobienia na ubraniach wyglądają bardzo ciekawie. Sprawiają wrażenie bardziej eleganckich stylizacji na specjalne okazje, ale mogą być również wspaniałym dopełnieniem codziennych strojów. To obecnie prawdziwy hit stylizacyjny!

Biżuteryjny minimalizm

Stylizacje z biżuteryjnymi aplikacjami prezentują się naprawdę pięknie. Wiele marek, takich jak Tom Ford i Versace, wprowadziło do swoich kolekcji ubrania, które łączą w sobie biżuterię oraz praktyczność. Pozwalają nam zachować elegancję i zrezygnować z dodatkowych ozdób. Dzięki nim na pewno poczujemy się bardziej szykownie.

Biżuteryjne stylizacje wcale nie muszą wyglądać tandetnie! Styliści polecają takie rozwiązania jak np. bluzkę z zapięciem przy kołnierzyku w formie naszytej broszki. Możemy zapiąć ją pod szyją, by dodać sobie bardziej ekstrawaganckiego wyglądu. Na pewno zapięcie biżuteryjne zastąpi nam naszyjnik i podkreśli szyję oraz dekolt. Minimalistyczne biżuteryjne dodatki poprawią nam nastrój, ale też podkreślą kobiecą stronę naszych stylizacji.

Nadal modne są naszyte przy dekolcie delikatne koraliki, czy metaliczne dżety. Wiele marek ubraniowych powraca również do modnego wcześniej stylu glamour przez dodanie naszywanych perełek i innych ozdób na mankietach koszul i bluzek. Nawet taki niewielki dodatek da nam poczucie luksusu oraz podkreśli nasz look przy bardziej wykwintnych uroczystościach.

Błyszczące dodatki nie tylko na górze

Sezon 2021 przyniósł nam również bardzo ekstrawaganckie rozwiązania w postaci efektownie zdobionych spódnic lub spodni. Aplikacje naszyte przy pasku lub zakończeniu kieszeni, błyszczące lampasy i cekinowe spódnice – wszystkie te stylizacje pokażą nasz niezwykle elegancki styl. Nadal modne są również tzw. odwracane cekiny, które pod wpływem dotyku zmieniają odcień i tworzą ciekawe wzory. Stosuje się je na topach, ale równie często występują na spódnicach. Kojarzą się nam z sylwestrem, jednak wiele marek także dodaje je do codziennych sukienek i spódniczek.

Biżuteryjny total look

W tym sezonie również świetnie prezentują się widoczne dodatki w postaci naszytych na tkaninę aplikacji. Ciekawym i dość niekonwencjonalnym pomysłem są dzianinowe swetry, które mienią się od kamyków, perełek oraz ćwieków. Delikatna i puchata dzianina nie kojarzy nam się z eleganckim ubraniem, a jednak styliści polecają takie przełamanie kanonów i zasad. Detal w postaci naszytych na klasyczny sweter lub kardigan pereł oraz dżetów zwraca na nas uwagę oraz dodaje klasy. Takie aplikacje naszywane są asymetrycznie np. na ramionach, co jeszcze bardziej podkreśla niecodzienny wygląd stylizacji. Duże kamienie oraz widoczne zdobienia z cekinami dodają bardzo wyjściowego wyglądu. Możemy poczuć się jak na wykwintnej kolacji, choć jesteśmy w biurze, czy na mieście. Tym właśnie jest ten styl – łączy niecodzienne dodatki w codziennej, biurowej odsłonie.

Z czym łączyć biżuteryjne dodatki?

Elegancka bluzka z naszytymi na kołnierzyku koralikami oraz kamieniami, cekiny na spódnicy lub ozdobne pagony – wszystkie te elementy garderoby, które wyróżniają się swoim niecodziennym wyglądem, powinny być łączone z gładkimi elementami. By mogły dodać nam prawdziwego blasku oraz szyku, warto dodać je do strojów, które nie kojarzą nam się z klasycznymi strojami na wielkie wyjścia. Prosta, gustowna bluzka o gładkim przodzie z ozdobnym kołnierzem będzie pasowała do dzianinowego kardiganu lub satynowego żakietu. Spodnie z wszytymi ćwiekami i kamieniami na pasku pięknie komponują się z bawełnianymi lub jedwabnymi koszulami i bluzkami bez nadruków. Ważne, by dodane przez nas elementy, nie miały na sobie napisów czy wstawek z innych materiałów, które odwrócą uwagę od biżuteryjnej ozdoby. Powinna być ona kwintesencją naszej stylizacji. Lśniąca broszka przy kołnierzu, drobne koraliki na mankietach, kamienie przy pasku sukienki – większe oraz mniejsze ozdoby w dobrze dobranej stylizacji dodadzą nam blasku.

Czytaj więcej

Księżnę Dianę kochały miliony. W mig porywała za sobą rzesze fanów wszędzie tam, gdzie się pojawiała. Ludzie kochali ją za odwagę oraz bijące od niej ciepło. Diana była także ogromną inspiracją w dziedzinie mody. Kobiety naśladowały i do dzisiaj naśladują jej styl. Jakie współczesne trendy zostały wylansowane jeszcze przez Lady Di?

Marynarka oversize

Księżniczka Diana ceniła sobie wygodę. Zazwyczaj unikała noszenia dopasowanych kostiumów na rzecz luźniejszych marynarek z szerokimi ramionami. Nosiła je zarówno do spodni, jak i do spódnicy. Ubieranie się w ten sposób nie krępowało ruchów tak energicznej kobiety. Tak ubrana Diana z pewnością odnalazłaby się wśród najnowszych trendów.

Kolarki

Spodnie typu kolarki były hitem ostatniego lata i wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy również powrócą w chwale. Bikery nosiła również księżna Diana. Lubiła zakładać je do oversize’owych bluz i adidasów. Jej ulubione kolarki były w kolorze bladej brzoskwini – idealne na spacery z przyjaciółmi lub trening!

Sukienka na jedno ramię

Po sportowym akcencie przyszedł czas na odrobinę elegancji. W sieciówkach powoli zaczynają pojawiać się gustowne sukienki na jedno ramię. Przewidujemy, że będą one hitem nadchodzących letnich wesel i bali. Po tego typu sukienki lubiła sięgać Diana. Idealnie podkreślały jej piękną linię ramion i wysportowaną figurę.

Sukienka z odkrytymi plecami

Oprócz sukienek na jedno ramię Diana na wielkie przyjęcia lubiła zakładać również kreacje odsłaniające plecy. Tworzyła w ten sposób odważną, ale niezwykle kobiecą stylizację. Choć wszyscy goście zachwycali się tym, jak Diana pięknie prezentuje się w sukience z odkrytymi plecami, taki ubiór oburzał brytyjskie media.

Białe buty

Diana ceniła sobie oryginalne dodatki. Potrafiły one urozmaicić nawet najbardziej klasyczną stylizację. Jednym z nich były białe buty, które Lady Di wręcz uwielbiała. Nosiła je zarówno na większe wyjścia, jak i na co dzień. Te na niskim obcasie świetnie sprawdzały się podczas spacerów z synami. Dziś obserwujemy, że białe buty wracają do łask i są coraz chętniej noszone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

Perły

Ostatniego lata perły wróciły do łask. Na ten klasyczny dodatek decydowało się coraz więcej kobiet i wszystko wskazuje na to, że perły pozostaną z nami na długo. Księżna Diana często po nie sięgała, by dodać jeszcze więcej szyku swoim stylizacjom. Naszyjnik z pereł założony do długiej balowej sukni sprawiał, że Lady Di prezentowała się naprawdę wyjątkowo. Bo kto oprze się perłom?

Ubrania w groszki

Groszki były bez wątpienia ulubionym wzorem Lady Diany. Czerwone, granatowe, czarne lub kolorowe – to bez znaczenia. Ubrania w stylu pin-up, szczególnie sukienki, były chętnie noszone przez Dianę. Dziś również ten styl wraca do łask, prezentowany właśnie przez sukienki, spódnice i dodatki.

Mom jeans

Na koniec mom jeans, których chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Dziś ma je w szafie prawie każda z nas. Są przede wszystkim wygodne i ukrywają mankamenty sylwetki. Księżna Diana nosiła je z wielką chęcią. Luźne wypady w teren, rodzinne spacery lub wypoczynek na łonie natury – głównie na te okazje Diana wkładała stylowe i przede wszystkim wygodne mom jeans.

Księżna Diana wylansowała wiele trendów, które dziś wracają do mody i robią prawdziwą furorę!

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Czytaj więcej

Wiele źródeł popularnonaukowych podaje typy osobowości, które odnoszą się do naszych codziennych przyzwyczajeń. Nasza osobowość nie jest jednak tak prosta do sklasyfikowania, dlatego wielu psychologów ma różne teorie na jej temat. Kształtowanie się ludzkich zachowań, przyzwyczajeń oraz lęków jest bardzo skomplikowane, dlatego uogólnianie może doprowadzić nas do błędnych założeń.

Którzy psychologowie tworzyli prace na temat osobowości?

Najbardziej znane teorie dotyczące ludzkiej osobowości zostały stworzone przez Carla Gustava Junga oraz Carla Rogersa. Również Zygmunt Freud miał własną teorię na temat powstawania i kształtowania się ludzkiej osobowości.

Jung w swoich teoriach mocno stawiał na ludzką indywidualność, dzięki której każda osoba ogląda sytuację ze swojej perspektywy. Różnice indywidualne między ludźmi były dla niego fundamentalne, dlatego odcinał się od dość sztampowych podziałów osobowości na dane typy i podtypy. Co ciekawe, Carl Jung odnosił swoje badania na temat ludzkiej psychiki do codziennych zachowań, również tych związanych z pracą zawodową.

Carl Rogers stworzył z kolei teorię fenomenologiczną, która podkreśla subiektywne doświadczenia rzeczywistości, które mają wpływ na naszą osobowość. Fenomenologia zakłada również, że ludzie są predestynowani do bycia dobrymi oraz twórczymi, a ich siłą napędową jest dążenie do samospełnienia się.

Psych2Go – Myers Briggs Personality Types Explained – Which One Are You?

Typy osobowości a nauka

Psychiatria i psychologia w badaniach nad naszą osobowością stwierdza, że typy osobowości są mocno uproszczone i nie pozwalają nam na uzyskanie zbyt wielu informacji o danej osobie. Nie są również wiarygodnym źródłem informacji. Schematy, którymi posługuje się klasyfikacja osobowości na kolejne grupy, sprawiają, że nie można dostrzec złożoności każdego ludzkiego umysłu. Niestety takie kategoryzowanie jest błędne, a wielu psychologów odchodzi od oceniania ludzi po typach osobowości. W zależności od naszego nastroju, prywatnej sytuacji, ale również doświadczenia życiowego możemy być „mieszanką” wielu typów osobowości. 

Wcześniejsze badania Zygmunta Freuda oraz współczesnej psychologii wskazują, że nasza osobowość najpełniej rozwija się do 20 roku życia. Później również psychika się zmienia, ale już wypracowana osobowość na wcześniejszym etapie ma pewne punkty, które są niezmienne. Badania wykonywane na grupach kontrolnych w różnym wieku pokazują, że testy na typ osobowości wykonywane w różnych odstępach czasowych mogą znacznie różnić się wynikami.

Badania takie analizował m.in. prof. Nick Haslam, który przeanalizował łącznie 177 artykułów, a liczba uczestników badań wynosiła 533 377. Typizacja jest używana głównie przy zaburzeniach osobowości, jednak nie sprawdza się przy osobach o niezaburzonej psychice. Częstość typizacji w badaniu wynosiła jedynie 14%, co wskazuje na to, że jest ona rzadko stosowana w psychiatrii oraz psychologii. Testy osobowości są bardzo zmienne, dlatego nie dają równoznacznych wyników i są przez to mało wiarygodne.

Jakie są główne typy osobowości?

Wielu psychiatrów, aby ułatwić sobie badanie nad zaburzeniami osobowości, korzysta z trzech podstawowych typów osobowości: introwertyk, ekstrawertyk oraz ambiwertyk.

  1. Introwertyk

Osoba z cechami introwertyka będzie skupiała się bardziej na sobie, niż na innych. Woli przebywać samotnie oraz nie lubi tłumu. Jest dość skrupulatna, ale może również być wycofana. Często ma w sobie wiele obaw co do oceny własnej osoby przez innych ludzi. Osoby z elementami introwertycznej osobowości nieco trudniej odnajdują się w pracy zespołowej, mogą nie lubić przebywania z innymi. Osoby z zachowaniami introwertycznymi raczej nie ujawniają swoich myśli, a jeśli już to robią, są przy tym bardzo wycofane.

  1. Ekstrawertyk

Zachowania esktrawertyczne objawiają się chęcią przebywania z innymi, łatwością w komunikowaniu się oraz rozmawianiu o swoich potrzebach. Osoby posiadające takie cechy są bardziej skłonni do myślenia optymistycznego. Lubią też wrażenia i nowe doznania. Przy cechach ekstrawertycznych można zauważyć również pewną spontaniczność w działaniu oraz wykonywanie czynności pod wpływem emocji i nagłego impulsu.

  1. Ambiwertyk

Według typów osobowości ambiwertycy mają cechy łączące ekstrawertyka z introwertykiem. Cechy, które składają się na ten typ osobowości, są ponad podziałami na ekstrawertyzm i introwertyzm. Ten typ osobowości objawia swoje cechy ekstrawertyczne lub introwertyczne w zależności od sytuacji oraz samopoczucia.

Wyżej wymienione typy są bardzo dużym uproszczeniem, które może nieco pomóc nam sklasyfikować dane zachowania oraz je zrozumieć. Należy jednak pamiętać, że przy klasyfikacji osobowości oraz zrozumieniu zachowania drugiej osoby takie uproszczenia mogą prowadzić do szkodliwego uogólniania, ale również błędów poznawczych. 

Typy osobowości pozwalają na pewne zrozumienie naszej osobowości, ale nie dają całego oglądu na naszą psychikę oraz jej złożoność. W zależności od sytuacji możemy mieć cechy jednego lub kilku typów osobowości.

Fot. Ava Motive/Pexels

Czytaj więcej

Osobowość narcystyczna to zaburzenie, które objawia się chęcią kontroli, brakiem empatii i poszanowania granic innych osób. Jak rozpoznać osobę o rysie narcystycznym? Sprawdźmy!

Osobowość narcystyczna – przyczyny

Skąd bierze się narcystyczne zaburzenie osobowości (ang. narcissistic personality disorder, NPD)? Sam termin pochodzi od Narcyza – postaci znanej z mitologii greckiej. Niestety do dziś naukowcom nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn narcyzmu. Na rozwój tego problemu bez wątpienia mają wpływ obciążenia genetyczne, różne czynniki środowiskowe, proces wychowawczy. Rozwojowi narcyzmu mogą sprzyjać całkowicie odmienne od siebie zachowania rodziców, które zaliczyć można do dwóch biegunów. Zaburzenie to częściej występuje u osób, którym bliscy nie okazywali w dzieciństwie czułości i wystarczającej uwagi. Jak rozpoznać narcyza? 

Osobowość narcystyczna – objawy zaburzenia

Ludzie o osobowości narcystycznej nie są z natury empatyczni. Nie szanują granic innych, lubią wchodzić w rolę ofiary, byle tylko osiągnąć cel. Bardzo łatwo ich urazić, źle znoszą jakąkolwiek krytykę. Potrafią być niezwykle czarujący i charyzmatyczni. Mają przekonanie o własnej wyższości nad innymi, są w 100% skoncentrowani na sobie i swoich potrzebach. Narcyzi bardzo lubią kontrolować otoczenie, co bywa przytłaczające dla najbliższych. Osoby z tym zaburzeniem oczekują nieustannego bycia w centrum uwagi i są zazdrosne o wszystko, co prowadzi do wielu destrukcyjnych zachowań. 

Osobowość narcystyczna a związki

Osoby z osobowością narcystyczną często są wybuchowe, mają problemy z agresją słowną i fizyczną. Relacje z nimi są trudne, burzliwe, wyczerpujące emocjonalnie. Oczekują od partnera ciągłych pochwał i doceniania. Typowy narcyz to świetny manipulator i tak naprawdę nie jest w stanie obdarzyć szczerym uczuciem nikogo, poza sobą. Niestety osoby z tym zaburzeniem osobowości często poniżają i krytykują swoich partnerów, co obniża ich poczucie własnej wartości. 

Osobowość narcystyczna a rodzina

Osobowość narcystyczna może mieć ogromny wpływ na wszystkich członków rodziny, którzy często usprawiedliwiają różne zachowania narcyza. Bywa, że rodzic z tym zaburzeniem faworyzuje jedno dziecko, rozpieszcza je, a ignoruje pozostałe pociechy (role te mogą się zmieniać w zależności od okoliczności). Może być to źródłem wielu konfliktów w rodzinie.  Najmłodsi wychowani w takim dysfunkcyjnym środowisku, sami mogą wyrosnąć na narcyzów lub być w dorosłości bardzo podatni na nadużycia ze strony osób z osobowością narcystyczną.

Osobowość narcystyczna a środowisko pracy

Pracownicy z osobowością narcystyczną szukają nieustannego poklasku kosztem innych. Są w stanie przypisywać sobie zasługi pozostałych członków zespołu, manipulować współpracownikami, wkupić się w łaski managerów i dyrektorów. Narcyzi często posuwają się do kłamstwa, dążą do wysokiego statusu społecznego za wszelką cenę. Potrafią tak przedstawić każdą sytuację, aby zawsze wyjść z niej obronną ręką – wypaść w korzystnym świetle przed przełożonymi.

Osobowość narcystyczna – sposoby leczenia

Bardzo często ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości nie widzą w sobie problemu i wręcz uważają, że nie wymagają żadnego leczenia, co oczywiście nie jest prawdą. Ważne jest więc wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich, czasem potrzeba wielu prób zachęty narcyza do sięgnięcia po pomoc. Podstawą leczenia osobowości narcystycznej jest psychoterapia. Najlepsze efekty daje psychoterapia psychodynamiczna i terapia poznawczo-behawioralna. Pozytywne skutki może przynieść również terapia rodzin oraz terapia grupowa. W razie współistnienia innych zaburzeń psychicznych np. depresji, stanów lękowych, wdraża się również farmakoterapię. Sposób leczenia zawsze dobierany jest indywidualnie. 

Czytaj więcej

Szacuje się, że polski rynek odzieżowy jest jednym z największych. Firmy oraz ich idee cały czas się zmieniają, dostosowując się do obecnie panujących realiów. 

Dzisiaj klient nie patrzy tylko na ładny wygląd odzieży. Zazwyczaj chce kupić ubrania, które są ekologiczne, wysokiej jakości i wyprodukowane w Polsce. Przed rodzimymi markami modowymi stoi więc niemałe wyzwanie. Jak lokalne marki odzieżowe pracują na zaufanie klientów? O tym wszystkim w poniższym tekście. 

Współczesne marki modowe

W 2019 roku niezwykle popularne stało się ekologiczne podejście do życia. W tym czasie coraz więcej osób zaczęło sobie uświadamiać, jak dużo odpadów produkujemy, ile ubrań wyrzucamy oraz jak wpływa to na naszą planetę. Powszechnie stosowany był termin „zrównoważona moda”. W tym czasie platforma Rank and Style opublikowała raport, który mówił, że wyrażenie „sustainable fashion brands” było wyszukiwane w Google o 25 procent częściej niż w poprzednich latach. Co więcej, pod koniec 2019 roku sprzedaż ubrań marek ekologicznych wzrosła o 450 procent. Utwierdza to w przekonaniu, że współczesny konsument od marki oczekuje szczegółowego opisu kosztów produkcji, ceny adekwatnej do jakości odzieży oraz niepowtarzalnych i unikalnych produktów. 

Polskie marki a zaufanie

Przeanalizowaliśmy, jak polskie marki zdobywają zaufanie klienta. Nie ma co się oszukiwać, zrównoważona moda to termin popularny wśród millenialsów i generacji Z. To ich zaufanie w pierwszej kolejności zdobyły polskie marki odzieżowe. 

Transparentność

Niechęć do dzielenia się informacjami biznesowymi zakorzeniona jest w polskich realiach. Firmy nie chcą mówić o tym, jak dana rzecz powstała. W ostatnich latach wszystko zaczęło się zmieniać. Żyjemy w dobie bezwartościowych certyfikatów, kupowanych opinii i reklam na każdym kroku. Gubimy się w tym wszystkim i nie wiemy, co jest dla nas lepsze. Z tego powodu polskie marki odzieżowe postawiły na całkowitą transparentność. Szacuje się, że konsumenci pragną poznać kulisy produkcji ubrań, które kupują. W dzisiejszych czasach nie jest to niczym trudnym. Przy pomocy technologii można śledzić każdy etap produkcji, poczynając od opracowania projektu, a kończąc na dostarczeniu finalnego produktu. Niemniej ważne są materiały, z jakich powstają ubrania. Pytania głównie dotyczą ich jakości, kraju produkcji oraz ekologicznych włókien. Dla polskich marek modowych transparentność znaczy tyle samo co sukces.

Jesteśmy tacy sami jak Wy, czyli przynależność

Podstawą do zdobycia zaufanie jest ukazanie się konsumentom z tej bardziej „ludzkiej” strony. Kupujący lubią wiedzieć, kto stoi za daną marką oraz jakie głosi poglądy na istotne kwestie. Jeśli przedstawiciel danej marki zasłużył na miano „jednego z nas”, to zaczyna przynależeć do danej grupy. W tym przypadku są to konsumenci. Obecnie twórcy polskich marek odzieżowych coraz częściej prowadzą social media, wypowiadają się na kontrowersyjne tematy, ukazują kulisy swojej pracy i życia, a co za tym idzie, zbierają grupę odbiorców. W tym roku doskonale widać ten trend. Wielkie firmy marek odzieżowych odchodzą na drugi plan. Ludzie wolą kupować od małych, lokalnych firm. Współczesny klient nie chce anonimowości, dlatego coraz częściej wybiera to, co jest mu bliskie i znane. 

Unikalność

Młodzi ludzie uwielbiają unikalne i ciekawe projekty. Coraz rzadziej wybierają ubrania typowo z sieciówek, które wyglądają na każdym niemalże tak samo. Małe polskie marki odzieżowe tworzą produkty z pasją i w ograniczonej ilości. Co to oznacza w praktyce? Przeciętny konsument zyskuje pewność, że co druga osoba na ulicy nie będzie miała na sobie tej samej kurtki lub swetra. Co więcej, unikalność to nie tylko wyjątkowe projekty. Często polskie marki odzieżowe wyróżniają się, ponieważ tworzą własne reguły gry i prowadzą biznes inaczej niż wszyscy. Są to reklamy chwalące wypożyczanie ubrań lub ich odsprzedaż albo małe biznesy, które zamiast konkurować, współpracują ze sobą i się wspierają. Niby są to zasady, którym daleko do kapitalizmu, ale z drugiej strony w obecnych czasach działają.

Zdjęcie główne: Sam Lion/Pexels.com

Czytaj więcej

Torebki, które powstały na bazie owocowych odpadów oraz roślin? Polska marka Orska pokazuje, że wszystko jest możliwe!

Limitowana kolekcja torebek VIVO, która powstała między innymi z jabłek, ananasów, winogron, mango, liści alokazji oraz wody kokosowej to pomysł Anny Orskiej, założycielki marki ORSKA. Pomysłodawczyni od lat poszukiwała właściwych surowców, którymi można by zastąpić skóry zwierzęce nie tracąc przy tym na stylu i jakości wyrobów. Co ciekawe, ORSKA nie tylko stworzyła wyjątkową kolekcję wysokiej jakości torebek z owoców i roślin, ale i pomyślała o ekologicznych poszewkach! Te zostały wykonane z re cyklinowanych butelek PET! 

Fot. Materiały prasowe ORSKA

Ambasadorkami torebek z kolekcji Orskiej zostały aktywistki społeczne, którym nie są obce wartości ekologiczne, etyczne, a także przyszłość planety. Dlatego z ogromną przyjemnością w promocji wegańskich torebek wzięły udział Anna Pięta, Marta Karwacka czy Paulina Górska.

Warto również wspomnieć, że każdy z produktów z kolekcji posiada certyfikat PETA, międzynarodowej organizacji walczącej o prawa zwierząt.

Fot. Materiały prasowe ORSKA
Fot. Materiały prasowe ORSKA
Fot. Materiały prasowe ORSKA
Fot. Materiały prasowe ORSKA
Czytaj więcej